Pazarlama Stratejisi Nasıl Geliştirilir ?

Pazarlama stratejisi geliştirirken göz önünde bulundurulması gereken bir çok etmen vardır. Belirlediğiniz stratejiler doğrultusunda hedeflerinizi belirleyip markanız ve ürünleriniz için nasıl bir yol izleyeceğinizi saptamış olursunuz. Bu durumda markanızın büyüyüp , istediğiniz kitleye ve hedefe hitap etmesini sağlayacaktır. Geliştireceğiniz stratejiler genel olarak 1 yıl içindeki durumunuzu , neler yapacağınızı , nasıl bir yol izleyeceğinizi kapsar.

Vizyon ve Misyon Belirleme

Vizyon , markanızın kurulma amacını belirtir. ” Markanız gelecekte kendini nerede görüyor , ileriye yönelik nasıl işler gerçekleştirmek istiyorsunuz? ”  bu gibi soruların cevabı vizyonunuzu belirler.

Misyon , markanızın mevcut durumu hakkında bilgi verir. Markanızın tarihi , nereden geldiği , hangi işleri yaptığı gibi konuları kapsar.

Hedef Kitle Belirleme

Ürünlerinizi nasıl bir müşteri profiline sunacağınız son derece önemlidir. Hedef kitlenizi tanımadığınız takdirde kime nasıl bir satış yolu izleyeceğinizi belirleyemezsiniz. Hedef kitlenizin yaşı , medeni hali , ekonomik durumu , sosyokültürel durumu gibi bir çok etmen müşteri profilini tanımanıza yardımcı olur. Aynı zamanda rakiplerinizin hedef kitlelerini nasıl belirlediğine bunu marka pazarlama stratejisine nasıl yansıttığına bakabilirsiniz. Rakiplerinizle ilgili araştırma yapmak size öncül bir bilgi olacaktır.

Bütçe Belirleme

Pazarlama alanına ne kadar bütçe ayırabileceğinizi belirlemeniz gerekir. Belirlediğiniz bu bütçeyi nasıl yöneteceğinizi , bu bütçenin size geri dönüşünün ne kadar olabileceğini hesaplamanız pazarlama stratejisi açısından markanız için olumlu olacaktır.

Strateji Takvimi

Bayramlar , tatil sezonları , özel günler markanızı nasıl etkileyecek , yıl içinde bu günlerin dağılımına göre nasıl kampanyalar düzenleyebileceğinizi belli bir plan dahilinde analiz etmeniz gerekir. Bu analizler sonucunda hedef kitlenizi de göz önüne alarak belki aylık belki haftalık alt başlıklar halinde detaylı bir plan oluşturmanız yararınıza olacaktır.

Sosyal Medya Yönetimi

Yaşadığımız çağda hemen her şey internet üzerinden ilerliyor. Pazarlama alanında sosyal medya siteleri büyük pay oynuyor. Belirlediğiniz hedef kitlenizin hangi sosyal medya hesaplarında daha ağırlıklı aktif olduğunu tespit edip bu hesaplarda nasıl öne çıkan bir profil oluşturacağınızı tespit etmelisiniz. Dijital pazarlama yaparken çok fazla kitleye hitap edeceğinizi göz önüne alarak farklı müşteri profillerini de kazanmayı deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.