Lens Kullanmak Zararlı Mıdır?

Görme bozuklukları ülkemizde en çok rastlanan sağlık problemleri arasında yer alıyor. Gözlerinde problem olan kişilerin tercih ettikleri alternatif bir tedavi yöntemi olan lensin sağlık açısından zararlı olup olmadığı lens kullanıcıları ve kullanmak isteyenler tarafından merak konusu haline geldi.

Gözlük kullanmayı sevmeyen ya da estetik açıdan güzel bulmayan kişiler lens kullanmayı tercih ediyor ancak toplumda lens kullanımının göze daha çok zarar verdiğine dair söylemlerin dolaşması, lens kullanıcılarını ve kullanmak isteyenleri bu konu hakkında muallakta bıraktı.

Lens kullanırken dikkat edilmesi gereken birkaç husus bulunmaktadır. Bunlar; duş esnasında, havuza veya denize girerken lensin çıkarılması, lens takarken ve çıkarırken mutlaka eller yıkanmalıdır, makyaj yapılmadan önce kesinlikle suni göz yaşı kullanılmalı ve makyaj silmeden önce lens çıkarılmalıdır.

Genellikle estetik açıdan tercih edilen lensinin, farklı renk seçeneklerinin olması da kullanımının artmasında büyük bir paya sahip. Peki lens kullanımı gerçekten göz sağlığına zarar veriyor mu? Veriyorsa bu zararlar nedir gelin birlikte bakalım.

  • Göz kuruluğu; lens kullanımının neden olduğu sağlık problemlerinin en yaygın olanı. Lens takılan göz, bu yabancı maddenin sertleşmemesi için sürekli olarak sıvı üretmeye başlar ve buna bağlı olarak da göz kuruluğu ortaya çıkar ve tedavi edilmediği zaman lens sertleşmeye başlayarak gözde batmaya başlar. Bu durum ise gözün enfeksiyon kapmasına neden olur. Tedavi yöntemi olarak suni göz yaşı damlaları kullanılır.
  • Bulanık görme; göz kuruluğu problemi ortaya çıkan lens kullanıcılarının var olan bulanık görüşlerinde artma meydana geldiği saptanmıştır. Uzun süreli olarak kullanılan lensler çizilerek deforme olabiliyor ve bu da bulanık görmeyi artırıyor.
  • Baş dönmesi ve mide bulantısı; uzun süre kullanılmış ve deforme olmuş lensler baş dönmelerine, göz kararmalarına ve mide bulantılarına sebep olabiliyor.

Tedavi amacıyla ve göz rengini değiştirmek için kullanılan lensin yukarıdaki problemleri doğurduğu gözlemlenmiştir. Şeffaf lenslerin yanı sıra renkli lenslerin göze daha çok zarar verdiği de saptanan diğer bilgiler arasında bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.