Köy Makarnası Nasıl Yapılır?

Köy makarnası

Sıkışık zamanların kurtarıcısı olan makarna, lezzetli yemekler arayanların ilk durağı. Ayrıca yapılışı da oldukça basit  olduğundan evlerde mutlaka bulunuyor. Evlerde doğal yollarda yapılan ve köy makarnası (erişte) olarak adlandırılan makarna besleyicilik yönünden zengin olduğu kadar depolanması da kolaydır. Yemek tarifi olarak ta oldukça basittir.

Köy makarnası için gerekli malzemeler

10 adet yumurta
3 su bardağı su
400 mililitre süt
4 kilogram un
1 yemek kaşığı tuz

Köy makarnası nasıl yapılır?

Unu eledikten sonra yoğurma için yoğurma kabına alıp ortasını havuz gibi açılır. Havuz içerisine oda sıcaklığında olan yumurtaları kırıp üzerine süt eklenir. Kenarlarda kalan una tuz serptikten sonra hamur yoğurulmaya başlanır. Bir taraftan kenardaki unu ortaya toplayıp bir taraftan yavaş yavaş ılık haldeki su eklenerek hamur yoğurulmaya başlanır. Ele yapışma göstermeyen, sert kıvamda bir hamur elde edilmiş olunur. Köy makarnası yapılırken çok su kullanılmamaktadır. Diğer makarna çeşitlerine göre  daha yapışkan bir kıvama sahip olan köy makarnası sade pişirilebilir. Arzu edilirse farklı peynir çeşitleriyle birlikte de pişirilebilmektedir. Bunun içinse haşlanan hamurun bir miktar tereyağı ve peynirle bir araya getirilmesi yeterli olmaktadır.

Hamurun üstüne nemli bir bez ya da tülbent örtülerek oda sıcaklığında bir yerde birkaç saat dinlendirilir. Hamur eş büyüklükte bezelere ayrılıp un serpilen düz olan bir zemin üzerinde merdane ile yapan kişinin tercih ettiği kalınlıkta açılır. Kalınlık ölçütü olarak çok kalın olmamalıdır fakat yufka kadar ince de de olmamalıdır. Yufkalar örtülerin üzerine serilip birkaç saat kurutulur. Kuruyan yufkalar üst üste dizilerek tercihe göre değişmekle birlikte yaklaşık olarak iki parmak genişliğinde rulo şeritlere ayrılır. Rulo halinde yapılmasının sebebi bir kesim sonrasında birden fazla parça elde edilmesidir. Oluşan parçalarının birbirlerine yapışmaması için un ile karıştırılır. Ortaya çıkan erişteler, haşlama işlemine hazır halde olmaları için üzeri açık vaziyette kuruması için bekletilir.

Kuruyan parçaların bir kısmı kullanılırken, artan kısım olursa bez torbalar içinde uzunca süre muhafaza edilebilir. Sonrasında ise ayrılan şeritlerden yaklaşık yarım santimetre genişliğinde parçalar kesilir. Eşit parçalarda olmalıdır. Çünkü bütün parçaların eşit boyutlarda olması makarnayı pişirirken işi kolaylaştırır ve kesilen makarnaların eşit ölçülerde pişmesi sağlanmış olur. Kesilen yufkalar el ile karıştırılarak üzerinde birikmiş olan fazlalık unu alınır. Makarnalar tekrardan temiz haldeki örtülerin üzerine alınıp 2-3 gün süresince kurutulur. Ardından köy makarnası hazır halde gelir. Serin ve güneş görmeyen bir yerde özellikle bez torbalarda saklanır.

Köy makarnası (erişte) ile yapılan bazı yemekler

Anne çorbası
Yeşil mercimek çorbası
Tavuklu erişte salatası
Kremalı ve peynirli makarna
Salçalı soğanlı sulu erişte yemeği
Peynirli cevizli erişte yemeği
Pesto soslu mantarlı erişte
Fırında erişteli ıspanak yemeği
Kıymalı erişte mantısı
Köfteli erişte çorbası
Erişte tava
Denizaşırı yemeği
Tereyağlı erişte pilavı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.