İhtiyaç Kredisi Nedir?

Nakit ihtiyacının artması ve insanların artık hayallerini gerçekleştirmek için yeterli maddi güce sahip olmaması nedeniyle dışarıdan bazı maddi desteklere ihtiyaç duymaktadır. Maddi gelir elde etmek için alınabilecek en mantıklı ve akla ilk gelen destek ihtiyaç kredisidir. Bu nedenle maddi anlamda zor durumda olanların aklına gelen ilk soru ise ihtiyaç kredisi nedir? Sorusu olmaktadır.

İhtiyaç Kredisi Nedir

İhtiyaç kredisi temel anlamda anlatılırsa acil olarak nakit paraya sıkışanlara belli koşullar eşliğinde verilen para miktarıdır. İhtiyaç kredisine başvuran müşteriler, düşük miktarda verilen kredileri TL ya da döviz gibi değişken birimlerin faiz uygulaması ile birlikte alabilmektedirler. İhtiyaç kredisini büyün bankalar ortalama olarak 36 aya varan taksit imkanları ile vermektedir. Aynı zamanda verilen kredi müşterilerin tamamen ihtiyacına göre tasarlanmaktadır. İhtiyaç kredisi, alınmak istenilen sebebe göre çeşitli isimler almaktadır. İhtiyaç kredisi nedir? Sorusu sorulduğunda akla ilk olarak;

  • Tatil kredisi
  • Evlilik kredisi
  • Eğitim kredisi
  • Emeklilik kredisi
  • Sağlık kredisi gibi en çok istenen kredi türleri akla gelmektedir.

İhtiyaç kredisinde cayma hakkı var mı?

İhtiyaç kredisini almaya karar verdikten ve gerekli işlemleri tamamladıktan sonra toplamda 14 gün içerisinde cayma hakkınız bulunmaktadır. Bu süreç içerisinde kredi almaktan cayma hakkınızı kullanacaksınız yapmanız gereken en önemli şey müşteri temsilcinize nedenleri ile birlikte bu durumu bildirmektir. Cayma talebiniz onaylandıktan sonra kredi miktarı geri iade tarihine kadar tam olarak 30 gün içerisinde kullandığınız bankaya ya da kuruma yatmış olmalıdır.

İhtiyaç Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

İhtiyaç kredisi nedir? Sorusunun cevabını aldıktan sonra sorulacak ilk soru kesinlikle bu krediye nasıl başvurulacağıdır. İhtiyaç kredisini alabilmeniz için bazı şartları ve yükümlülükleri yerine getirmeniz gerekmektedir. Gereken ilk ve en önemli şart 18 yaşında ya da daha büyük olmanızdır. Bu şartı yerine getiriyorsanız kredi alabilmeniz için aylık olarak düzenli bir gelire sahip olmanız gerekmektedir. Başvurunuz kabul edildiği takdirde krediye sahip olabilmek için elde etmeniz gereken evraklar; kimlik belgesi, aylık geliriniz olduğuna dair belge, maaş bordosu, işletme sahibi olanlar için 3 yıllık bilanço, vergi levhası ve bunlarla birlikte vergi levhası, ticari sicil gazetesi belgeleri olmalıdır. Başvuruları ise birçok farklı kanal üzerinden yapabilirsiniz. Aynı zamanda birden fazla banka şubesinde, telefon şubesinde ve ATM’lerden de başvuru yapılmaktadır. Başvurunuz yapıldığı ve kabul edildiği takdirde istediğiniz miktarda krediye sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.