Güneşlenme Sonrasında Hemen Duşa Girmeyin

Güneşlenmek yazın gelişi ile beraber tatil planı yapanların hayalini kurduğu dinlenme olarak ifade edilebiliyor. Birçok kişi güneşlenmeyi bronzlaşmak için tercih eder. Bunun yanı sıra güneş aslında cilde zarar verene ve cildin erken yaşlanmasına etki eden bir faktördür. Bu sebep ile uzmanlar özellikle güneş altında uzun zaman geçirmenin faydalı olmadığını ve mutlak güneşten koruyucu kremlerin kullanılması gerektiği konusunda uyarıda bulunurlar. Aynı zamanda güneşin dik geldiği saatlerde de dışarda zaman geçirmenin doğru olmadığı da biliniyor.

Fakat özellikle D vitamini açısından son derece önemli olan güneş ışınlarından faydalanmak için ise bazı detayları bilmek ve buna göre gerekli olan uygulamayı gerçekleştirmek gerekiyor.

Güneşlenmenin öğlen saatinde korunmasınız olarak yapılması ve güneş banyosu sonrasında ise en az iki saat yıkanılmaması gerekiyor.

Güneş Banyosu Nasıl Yapılır?

Güneş banyosu olarak bilinen ve D vitaminin alınması için uygulanan banyonun güneşin dik geldiği saatlerde gerçekleştirilmesi gerekir. Her ne kadar bu saatlerde güneşte durmak zararlı olsa da güneş banyosu sadece on beş dakika ile sınırlı olduğu için zarardan çok faydanın elde edilmesine destek olur.

On beş dakika olarak ayarlanan güneş banyosunda herhangi bir güneş kreminin ya da koruyucunun kullanılmaması da cildin D vitaminini almasına destek olur. Hemen emilim yapmayan cildin bu emilimi gerçekleştirmesi için ise en az iki saat duş alınmaması önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.