En Çok Ormana Sahip Olan Ülkeler

En çok ormana sahip olan ülkeler sıralaması yapıldığında ilk akla gelen toprakları en büyük ülkeler akla gelmektedir. Bilindiği gibi ormanların ekosistem dengesi için büyük yararı vardır. Bu alanlar çok çeşitli ağaçlarla ekolojik olarak bütünleşmiş arazi alanlarıdır.

Dünyada en fazla ormana sahip olan ülkelerin arasında gelen Hindistan, dünya ortalamasına bakıldığında onuncu sırada yer almaktadır. Hindistan, geniş ormanlık alanlardan oluşan bir ülkedir.

Güneydoğu Asya’da yer alan ülke, toplam alanın yüzde 23,68’i olarak tahmin edilen geniş tropik orman arazisine sahiptir ve ülkenin toplam 778.424 km²’lik alanını kaplamaktadır.

En Çok Ormana Sahip Olan Ülkeler

Dokuzuncu sırada Endonezya vardır. Çok sayıda küçük adadan oluşan ve Hint ve Pasifik Okyanusu’nda harika bir yerde bulunan ülkenin neredeyse yüzde 46,66’sını kaplayan birçok tropik orman bulunmaktadır. Endonezya’da ormanların kapladığı toplam alanın 884.950 km² olduğu tahmin edilmektedir.

Arjantin de En Çok Ormana Sahip Olan Ülkeler Arasındadır

Arjantin, listenin sekizinci sırasındadır. Ülke, toplam alanın yüzde 34’ü olduğu tahmin edilen 945.336 km²’lik bir orman alanı ile kaplıdır.

Avustralya yedinci sırada yer almaktadır. Ülkedeki ormanlar, 1.470.832 km² olduğu tahmin edilmektedir ve toplam alanının yaklaşık yüzde 19’unu kapsamaktadır.

Altıncı sırada yer alan Çin sadece geniş bir dağ silsilesinden değil, aynı zamanda ormanlardan oluşan ovalardan oluşmaktadır. Çin, toplam 1.821.000 km²’lik alan içinde yüzde 18.21 olarak tahmin edilen en düşük orman alanı yüzdesine sahiptir.

Kongo, listenin beşinci sırasında yer almaktadır. Ülkenin toplam yüzölçümünün yüzde 52’sini ormanlar oluşturmaktadır Ormanların kapladığı tahmini alan yaklaşık 2.193.326 km²’dir.

Amerika Birleşik Devletleri, toplam 3.030.890 km² alanı kapsayan ülkedir. Ormanlarla kaplı arazi bu ülkenin toplam yüzölçümünün yüzde 30.84’ünü oluşturmaktadır ve bu oranı ile dördüncü sırada yer almaktadır.

Kanada, yüzde 31.06’lık toplam orman alanı olan bir ülkedir ve listenin üçüncü sırasındadır. Ülkedeki toplam orman alanı 3.101.340 km²’dir.

İkinci sırada Brezilya yer almaktadır. Ormanların kapladığı toplam alan 4.776.980 km²’dir. Ülkenin yüzde 56,10’u orman arazisidir.

Listenin İlk Sırasında Rusya Var

En çok ormana sahip olan ülkeler sıralamasında zirve Rusya’nındır. Tayga (İğne yapraklı Orman) nedeniyle Rusya, dünyanın en büyük orman alanına sahip 10 ülkesinin bu seçiminde lider konumdadır. Rus ormanları, ülkenin toplam alanına göre yüzde 45.40’lık toplam alanı kaplayan en önemli alanlar olarak belirlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.