Elmanın 11 Faydası

İnsanların günlük tükettikleri sayısız besin var. Ancak bu besinlerin faydasını ne kadar yenmesi gerektiği konusunda birçok insan yeterli bilgi sahibi değildir. Günlük meyve yemek, en az yemek yemek kadar gereklidir. Meyveler her biri faydalı özelliklere sahiptir. Ancak elma gerek kabuklu olarak gerekse de kabuksuz olarak türetilmesi durumunda sayısız faydası vardır. Elmanın bilinen 11 faydası vardır.

Bu faydalarının en başında Elmanın verdiği enerji 100 gramda 54 kaloridir. Bu enerji yağdan değil, meyve şekeri ve organizma tarafından ağır olarak sindirilen şekerden gelmektedir. İkinci faydası ise diyet yapmak için mükemmel özelliklere sahip olmasıdır. Günde bir elma yemek, yiyen kişiyi tüm hastalıklardan korur.

elma tüketimi
elma tüketimi

Elma Tüketiminin Önemi

İki elma yenilmesi durumunda ise kişinin kalp ve damar hastalıklarından korunmuş olur. Dördüncü faydası, kanserden, kolesterole kadar birçok hastalığın gerek riskini azaltmada gerekse önlemede önemli rol oynamasıdır. Elma yemenin beşinci faydası, dalağın kan yapmasını sağlamasıdır.  Altıncı faydası bünyedeki C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir olmasıdır.

Elma tüketiminin yedinci faydası, nefesi rahatlatması olmuştur.  Elma yiyenler , yemeyenlere göre daha kolay nefes alır. Elma yemenin sekizinci faydası Gastritten kaynaklanan yanmaları hafifletmesidir. Elma sabah aç karnına yendiğinde kanı temizler ve vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar. Elma yemenin onuncu faydası ise, elma ısırılarak yendiğinde dişleri temizler ve diş etlerinin güçlendirilmesini sağlar. Elmanın son faydası ise kalbi koruması olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.