DC Motor Sarımı

DC motor bir elektrik makinasıdır. Doğru akım makinesi olarak bilinen bu motor elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştürmeye yardımcı olur. Bu makinalar hem jeneratör olarak çalışırlar hem de motor olarak çalıştırılır. Jeneratör ile motor arasında küçük bir fark bulunur.

Bu fark ise jeneratörde bulunan elektro motor kuvveti daha büyük olurken motordaki elektro motor kuvveti gerilim olarak daha küçüktür. DC motor sarımı sırasında motorun içerisinde bulunan sargıları elektrik akımı verilir ve yine motor içi hesabından sabit mıknatıslar farklı yöne doğru manyetik kuvvetin etkisi ile hareket eder. Bu akım yönünün her zaman sabit mıknatısa ters olarak ayarlanması gerekir.

DC Motor Çeşitleri Nelerdir?

Doğru akım motorları kendi içerisinde farklı kategorilere ayrılır. Bunlardan ilki paralel sarımlı motorlardır. Bu motorlarda yapılan devir sayısının ayarı ve ayarlayıcı dirençler yapılır. Paralel sarımlı motorlar, daha çok dıştan uyarmalı motorların kullanıldığı alanlarda tercih edilir. Seri sarımlı motorlar, endüvi akımının geçtiği motor türüdür. Bu motorların yol alma momentleri diğer türlere göre daha büyüktür. Seri motorlar elektrikli araçlarda tercih edilir.

Özellikle tramvaylarda ya da elektrikli oto raylarda kullanılır. Sabit mıknatıslı motorlar, uyarı akımı ayrı bir kaynak üzerinden sağlanır. Devir sayısının düşürülmesi için endüvi gerilimi ayarlanır. Aynı şekilde devir sayısını yükseltilmesi için ise akım düşürülür. DC motor sarımı doğru projelere uygun olarak tercih edilir. Bu nedenle hangi motorun hangi projede kullanılacağı uzman kişiler tarafından belirlenir.

Dc Motor Sarımı Aşamaları

DC motor sarımı için gelen motorlardan çeşitli işlemler yapılarak sorunlar giderilir. Ekspertiz sırasında motor görsel olarak incelenir. Motorda görülen bulgular tespit edilir ve kayıt altına alınır. Kaplin ve kasnak olarak adlandırılan konumlar ölçülür. Kaplin ve kasnakta görülen problemler doğrultusunda demonte işlemleri yapılır ve kaplin salgısı ölçülür.

Tüm cıvatalar açılarak motor parçalara ayrılır. Sağlam sargılar sadece kontrol edilirken problemli sargılar ise kaynağından belirlenir. Sarım hazırlığına gelindiğinde ise motorun nüvesine zarar vermeden yakma yöntemi ile sargılar çekilir. Sarım sırasında momentler f sınıfı nomexler ile yapılır. https://www.botem.com.tr/dc-motor-sarimi buradan hizmet alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.