Bronzlar – Bakır Alaşımları

Bronz (veya eski tabir ile tunç) bakır alaşımlarının tamamına verilen teknik isimdir. Bronzlar genel olarak çelikten daha yumuşak bir yapıdadır. Bu özellikleri ile nispeten daha rahat işlenebilir veya soğuk şekillendirilebilirler. Kullanım alanları çok değişik ve geniş olmakla birlikte genel makine imalat sanayinin yanı sıra özellikle yataklama malzemesi olarak kullanımları çok yaygındır.

 Bronz Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Bronzlar bakır elementinin diğer metaller ile alaşım yapması sonucu oluşur ve her malzeme ile yaptığı alaşım farklı şekillerde sınıflandırılarak hem teknik anlamda hem de kullanım alanları anlamında ayrılırlar. Bakır, kalay ve fosfor içeren alaşımlar “fosfor bronzları” olarak isimlendirilir. Fosfor bronzları ekseriyetle yataklama malzemeleri olarak kullanılırlar dövülerek şekillendirilebilirler. Fosfor bronzunu içerisinde kurşun elementi eklenmesi ile “kurşunlu fosfor bronzları” elde edilir. Bu tip bronzların işlenmesi daha kolaydır. Aluminyum ve bakır alaşımları “alüminyum bronzu” olarak isimlendirilir. Aluminyum bronzları özellikle otomotiv sektöründe parça imalatında sıklıkla kullanılır.

Bakır ve kalay alaşımları ile elde edilen kalay bronzları pek çok farklı sektörde kullanılabilir. Genellikle döküm olarak imal edilen bu tip alaşımlar içerisinde kurşun veya nikel katılarak mukavemet özellikleri arttırılabilir. Eşanjörlerden, gemi parçalarına, mimari malzemelerden dişli çarklara kadar pek çok alanda kullanımı bulunur.

En yaygın olarak kullanılan pirinç, bir bakır – çinko alaşımıdır ve çinko bronzu olarak da bilinir. Pirinç malzeme genellikle piyasamızda “sarı” olarak bilinir. Her türlü parça imalatında pirinç rahatlıkla kullanılabilir.

Ekol Demirçelik Demir Dışı Ürünleri

Ekol Demirçelik, demir esaslı dökme demir veya çelik imalatının yanı sıra demir dışı malzemelerden bronzun da imalat ve satışını aynı hassasiyet ve kalite şartlarında yapmaktadır. Diğer demir bazlı veya demir dışı mühendislik malzemeleri için https://www.ekoldemir.com/bronz adresindeki ürünlerimiz kısmından bilgi alabilirsiniz. Çeşitli bronz ve türevi malzemeler için ise teknik destek için ekoldemir.com adresindeki iletişim kısmından teknik yetkilimize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.