Belma Aksun’un Son Kitabı, Sadece Yaprak Döktük

Tarihçi Ziya Nur Aksun’un kardeşi olan ve 1938 doğumlu olan Belma Aksun, Dünya edebiyatının klasikleri arasında olan Daniel Defoe’nun Robinson Crusoe adlı kitabının çevirisini de yapan bir isim. Tabii ki yaptığı çeviriler bundan ibaret değil.

Yazar, Hélène Carrèrre d’Encausse’un “Çatırdayan İmparatorluk” isimli eseri gibi çokça kıymetli kitap çevirileri de yaptı. Fakat son zamanlarda kitapçılarda sık sık göreceğiniz ve Ötüken Neşriyat’tan çıkan Robinson Crusoe kitabı, hem çevirisiyle hem de cildiyle göz doldurduğu için ve klasikler arasında mutlaka sayılan bir eser olduğu için yazar Belma Aksun’u tanımayanlar da son zamanlarda daha aşina olmuş olabilirler bu isme.

sadece yaprak döktük
sadece yaprak döktük

Belma Aksun, kaleminden çıkan kelimeler ile romanlar, hikâyeler de eklemiştir edebiyat dünyasına. Mesela Yaşlılığa Methiye bunlardandır. Bahsedeceğimiz Sadece Yaprak Döktük ise, son yayınlanan kitabıdır ve 2017 Şubat ayında baskıdan çıkmıştır.

Sadece Yaprak Döktük: İhtişam ve Yıkıntıların Hikayeleri

Sadece Yaprak Döktük kitabına, ihtişam ve yıkıntıların hikâyeleri deme sebebimiz aslında yazarın dün ile bugünkü medeniyetimizi mukayesesinden kaynaklanıyor. Ama kastımız, yaşadığımız dönemi bir yıkıntı olarak nitelemek değil.

Bir dönemin bilim, sanat ve siyaset sahalarında hüküm sürmüş medeniyetinin, bugün neden özündeki ve geçmişindeki zenginliklerden istifade etmediğini sorgular ve yakınır yazar.

kitap
kitap

Fakat umutsuz değildir. Ona göre, köklerimiz sağlamdır ve yüzyıllardır yaşadıklarımız bir yaprak dökümünden ibarettir.

Hikayeleri aşağı yukarı aynı ruh içinde olsa da, yazarın anlatımı ve hikayeler içinde verdiği bilgiler kitabı zenginleştiren unsurlardan olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.