Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Bitkisel çaylar arasında en çok tercih edilen çaylardan biri olan yeşil çayı duymayan yoktur. Zayıflatıcı etkisi ile ün salmış olan yeşil çayın insan sağlığı açısından da birçok faydası bulunmaktadır. Her ne kadar zayıflatıcı etkisi daha fazla bilinse de çeşitli birçok faydası bulunmaktadır. Yeşil çayın bilişsel fonksiyonları geliştirmesi yararı bilinmektedir. Ayrıca iltihabı azaltması ile bilinen yeşil çayın antikanserojen etkilere de sahiptir. Alzheimer riskini de azaltıcı etkisi bulunmaktadır. Düzenli bir şekilde tüketildiği takdirde göz sağlığına da iyi gelmektedir. Tıp 2 diyabet hastalığına da oldukça faydalıdır. Zayıflatıcı etkisiyle bilinen yeşil çay yağ yakımında da oldukça etkilidir. Kolesterol dengeleyici etkisi de bulunmaktadır. Parkinson hastalığına karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Ayrıca kemiklerin güçlenmesini de yardımcı olmaktadır. Yeşil çayın ağız ve diş sağlığını da iyi geldiği bilinmektedir.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir

Yeşil Çayın Zararları Nelerdir?

Yeşil çayın saymakla bitmeyen faydaları bulunduğu gibi aşırı tüketim sonrasında Zararları da bulunmaktadır. Günlük olarak 3 fincandan fazla tüketilmesi önerilmemektedir. Fazla tüketildiği takdirde bazı yan etkileri bulunmaktadır. Peki yeşil çayın yan etkileri nelerdir?

  • Uyku bozukluğu
  • Baş ağrısı
  • İshal
  • Sinir hali
  • İshal
  • Göğüste ağrı
  • Hızlı kalp atışı
  • Kaygı artışı

yukarıda yer alan belirtiler genellikle yeşil çay çok fazla tüketildiği zaman ortaya çıkmaktadır. Ancak günlük 3 fincandan fazla kullanılmadığı takdirde herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Aksine faydalı da olmaktadır. Bundan dolayı kesinlikle Yeşil çay tüketirken dikkatli bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir.

Yeşil Çayın Çeşitleri Nelerdir?

Yeşil çayın kendine özgü bir çok çeşidi bulunmaktadır. Ancak her çeşidi aynı etkiyi yaratmaktadır. sadece fiyat konusunda çeşitlilik olduğundan dolayı farklılık görülmektedir. Sencha, matcha, tencha, konacha, shincha, funmatsucha, fukamushicha, gyokuro, kukicha ve bancha çeşitleri bulunmaktadır. Genellikle yurt dışından ithal edilen bir üründür. son zamanlarda zayıflatıcı etkisi çok fazla olduğu duyulduğundan dolayı aşırı derecede rağbet edilmektedir. Her ne kadar makineleşme artmış olsa da elle toplatılıp çayların daha az acı olduğu bilinmektedir. Bundan dolayı da yeşil çay kendi içerisinde çok fazla çeşitlilik göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.