Aspiratör Temizliği Nasıl Yapılır?

Mutfaklarımızda çok önemli görev yerine getiren eşyalardan birisi de aspiratördür. Bu aletler birer fan çeşididir.

Aspiratör Ne İşe Yarar?

Aspiratörler mutfaktaki yemek kokusunun ve diğer kokuların giderilmesini sağlayan ” emici ” fanlardır. Yaşam kalitemizi yükselten evlerdeki konforun arttırılmasına katkı sağlayan önemli aparatlardır.

Aspiratör, mutfakta yemek yaparken kötü kokuların evin içinde yayılmasını önler. Kokuların diğer odalara yayılarak mobilyalarınıza koku sinmesini engeller. Yemek pişerken oluşan nem ve buharlaşma mutfak dolaplarınızın yağlanmasına ve diğer eşyalarınızın da kirlenmesine sebep olur. İşte aspiratör bunun da önüne geçer.

Bazı mutfaklarda yemekler daha sık pişirilir. Başka mutfaklarda sıklıkla kızartma ve ızgara yapılır. Bu şekilde kullanım durumlarında mutfakta yağlı, dumanlı ve kötü koku daha fazla oluşur.

Aspiratör Ve Temizliği

Aspiratörün sağlıklı biçimde fonksiyonunu yerine getirebilmesi, kendisinden beklenen faydayı maksimum seviyede sağlayabilmesi için doğru şekilde periyodik olarak temizlenmesi gerekir.

Adım Adım Aspiratör Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Aspiratör temizliği doğru ve etkili aspiratör temizliği nasıl olmalıdır işte bunu adım adım açıklamak gerekir:
– Aspiratör temizliği iki ana başlıkta toplanır. Aspiratör yüzey temizliği ve aspiratör filtre temizliği.
-Aspiratör yüzey temizliği, tıpkı diğer yüzeyler gibi temizlenir. Mutfakta herhangi bir beyaz eşyanızı nasıl temizliyorsanız, aspiratör yüzeyini de öyle yapmalısınız.
– Aspiratörün fişini prizden çıkardıktan sonra aşındırıcı olmayan bir yüzey temizleyicisini yumuşak bez ya da süngerle yüzeye uygulayarak temizliği yapabilirsiniz. Gerekirse bu aşamada yağ çözücü temizleyicilerden yararlanabilirsiniz. Çıkmayan leke ve kirler çözülecektir.
– Aspiratör yüzey temizliği günlük yapılacak temizliktir.
– Asipratör filtre temizliğinin ise zor olduğu düşünülür. Aspiratörünüzün kullanma kılavuzunu okuyarak işe başlayın. Filtrenin nasıl çıkarılıp takıldığını öğrenin.
– Aspiratör filtre temizliği  3,4 aylık periyotlarda yapılmalıdır.
– Filtresini çıkardığınız aspiratörü böylece çok daha kolay temizlersiniz. Filtrenin özelliğine göre farklı yöntemlerle temizliği yapılabilir.
– Aspiratör filtresi metal ızgaralı ise bunu bulaşık makinesinde kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Tek zararlı yönü ızgaranın daha kolay yıpranmasına sebep olmasıdır. Karbon filtreler bulaşık makinesinde yıkanamaz.
– Karbon filtreleri ise yağ sökücü kullanarak, sıkıp beklettiğiniz bu kimyasal temizlik maddesini sert kıllara sahip bir fırça yardımı ile temizleyebilirsiniz.
– Temizleyip kuruttuğunuz filtreyi aspiratöre takarak gönül rahatlığı ile kullanmaya devam edebilirsiniz.
Düzenli bakımı yapılan aspiratörler daha verimli ve uzun ömürlü olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.